О поријеклу и сродности језика

У свијету има преко 6000 језика и они су неравномјерно распоређени. Африци и Азији припада половина језика свијета, Европи – два одсто. Највећи број људи говори кинеским језиком, затим енглеским, па шпанским, што је укупно једна трећина свјетског становништва. Слиједе: хинди, арапски, руски, бенгалски, португалски, јапански, њемачки. Тих 10 језика обухвата више од половине свјетске популације.

Међу различитим језицима постоји неколико врста сродности, а најважнија је генетска сродност која указује на заједничко поријекло више језика. Један примјер за то су ријечи: буквар (прва књига), азбука (скуп и редослијед слова), буквално (дословно) према руској ријечи буква (слово), енглеској book (књига) или њемачкој Buch (књига). Све те ријечи имају исти коријен/етимон, а проучавањем поријекла ријечи бави се грана лингвистике – етимологија.

Научно је утврђено двадесетак језичких породица различите разгранатости. Сви европски језици, осим мађарског и финског, потичу од индоевропске језичке породице, чије су главне гране: германски, словенски, романски, келтски језици. Германским језицима припадају: енглески, њемачки, холандски, шведски, дански, норвешки. Словенски језици се дијеле на три огранка: источнословенски (руски, бјелоруски, украјински), западнословенски (пољски, чешки, словачки) и јужнословенски (српски, хрватски, македонски, словеначки, бугарски). Романски језици су: француски, италијански, шпански, португалски, румунски; келтски језици – шкотски, ирски, гелски и велшки. Грчки је једини живи језик од хеленске гране језика, као и албански од албанског огранка. Уз индоевропске језике, у Европи су заступљени мађарски и фински, који су у ближем сродству са турским из туркијске, као и арапским и хебрејским из семитске породице језика. Банту је велика језичка породица у Африци, у Азији – кинеско-тибетска и дравидска, уто-астечка у Америци. Многе породице нису довољно испитане, па се језици групишу по територијалном принципу (кавкаски или полинезијски језици), а код неких није доказана генетска припадност (јапански, корејски, баскијски), па се допушта могућност даљег сродства, нпр. у оквиру шире алтајске породице.

Организација уједињених нација у свом раду признаје шест званичних језика (енглески, шпански, француски, руски, кинески, арапски), а за лингвистику је сваки језик подједнако важан.

Међународни дан матерњег језика обиљежава се 21. фебруара са циљем ширења свијести о значају матерњег језика и мултилингвизма.

Припремила: проф. Сузана Пржуљ