Одржани предавање и радионица: Шта су послови будућности и како развити каријеру?

У Средњошколском центру „Василије Острошки“ данас је одржана креативна радионица „JOB LAB“ у организацији „Telemach“ фондације на тему: „Шта су послови будућности и како развити каријеру?“.

Директор „Telemach“ фондације Анеса Муховић је навела да већ пету годину заредом реализују ове радионице, које су заправо вид каријерног савјетовања које пружа прилику средњошколцима из Републике Српске и БиХ да открију своје потенцијале, таленте, упознају се са тржиштем рада, те кључним вјештинама које су им потребне да изађу на то тржиште рада будућности врло успјешно.

  • Свјесни смо чињенице да се развојем технологије и појавом нових трендова и само тржиште рада мијења. Неки послови који су нам познати од раније нестају, док други настају и циљ „JOB LAB“ програма је упознати младе са пословима будућности – истакла је она.
Фото: Инфо центар Соколац

Подсјетила је да је кроз програм прошло више од 3.000 средњошколаца из цијеле БиХ.

  • Успјели смо остварити сарадњу са преко 150 средњих школа и били уживо у 74 града, односно општине. Повратна информација од младих људи јесте да их овај програм оснажује, да крену полако цртати свој каријерни пут, размишљају које ће факултете уписати и које бизнисе покренути. Представља им се начин како искористити да препознају себе и све прилике које им се нуде, како би били успјешни млади људи, који ће сутра градити боље друштво – додала је она.

Педагог у Средњошколском центру „Василије Острошки“ Александра Марковић, професор педагогије и психологије казала је да у овој школи већ имају професионалну оријентацију, као обавезну и сарађују са другим организацијама и институцијама.

  • Сматрамо да је изузетно битно, за нас и наше ученике планирање будућег занимања након завршетка средњошколског образовања. Потребно је процијенити шта их занима, који су њихови циљеви и могућности, као и чиме располаже тржиште рада. Очекујем да ученици на овој радионици добију све потребне информације и радујемо се свакој наредној сарадњи са институцијама које посвећују пажњу дјеци, јер је веома битно посветити се омладини, која је наша будућност – нагласила је Марковић која је већ 32 године педагог у овој средњој школи.
Фото: Инфо центар Соколац

Александар Ђерић и Тијана Бакмаз, ученици трећег разреда Гимназије – општи смјер су навели да на овој радионици могу да науче нека знања која ће им користити у будућем школовању и занимању. Како каже Ђерић занима га технологија и вјероватно ће уписати електротехнику, док Бакмаз планира уписати Медицински факултет у Фочи.

Извор: Инфоцентар Соколац