Предавање соколачким средњошколцима “Живот нема репризу” (Видео)
Ученицима трећих и четвртих разреда Средњошколског центра „Василије Острошки“ данас је предавање „Живот нема репризу“ одржао Милан Митић, младић из Пожаревца који је возећи мотор под дејством алкохола и са великим прекорачењем брзине, доживио тешку саобраћајну несрећу и задобио повреде опасне по живот.
Током предавања, Митић је средњошколцима испричао да је често возио под дејством алкохола и да га је тешка саобраћајна незгода која је била пета у његовом животу 2010. обиљежила трајно.
- Веома млад сам почео да конзумирам алкохол да би се доказао у друштву. Правио сам проблеме без потребе и никада нисам размишљао о последицама. Пре четрнаест година доживео сам тешку саобраћајну несрећу, возећи мотор у алкохолисаном стању без сигурносне опреме. Повезао сам другара кући, журио сам, дао гас и при брзини од 170 километара на сат главом сам преломио три дрвене греде које су држале трем једне продавнице. Ту се налазила блага кривина у лево, која за ту брзину није била блага. Приликом удара главом од те стубове, пао сам у кому, у којој сам био четрдесет дана. За то време наступиле су разне болничке бактерије као и отказивање плућа од воде. Захваљујући лекарима, медикаментима, терапији и мојој огромној вољи за животом, након осам месеци успео сам да устанем из инвалидских колица и поново проходам и функционишем без ичије помоћи. Највећи успех ми је био када сам успео да се сам обријем. Сада живим нормалан живот и након свега и касније схватања ко сам и шта сам, решио сам да се посветим предавањима за безбедност у саобраћају. Циљ је да моје грешке, које сам данас испричао овим средњошколцима о животу пре и после незгоде, не понове и не поступе као ја – истакао је Митић и додао основну поруку да не треба возити пијан и да у животу не треба одустајати од себе.
Митић ради у Градској управи Пожаревца и сарадник је Агенције за безбједност саобраћаја Србије. Према његовим ријечима, љекари су рекли да је један од милион људи који су преживјели овакву несрећу или један од 10 милиона који су се опоравили након толиких тешких повреда.
Представник Ауто мото савеза Републике Српске Јелица Лубура је исказала захвалност Средњошколском центру „Василије Острошки“ који је подржао ово едукативно предавање младића из Србије који је жртва тешке саобраћајне незгоде.
- Сигурна сам да ће предавање имати ефекта и ако један живот сачувамо то је велика ствар. Надам се да ће данас присутни средњошколци који су положили или ће полагати ускоро возачки испит имати свијест о томе шта значи ризично понашање у саобраћају и које су посљедице тих саобраћајних незгода. Сви смо били млади и знамо како они сада размишљају и реагују на наше сугестије око вожње моторног возила, које им ништа не значе. Када послушају неког ко је нажалост то све доживио и задобио трајни инвалидитет, као што се десило Милану Митићу, почну заиста да се преиспитују да ли поступају исправно. Највећи проценат саобраћајних незгода са смртно страдалим лицима или тешким тјелесним повредама је управо код младих између двадесет једне и двадесет девет година старости – нагласила је Лубура.
Директор Средњошколског центра „Василије Острошки“ Дејан Боровчанин је навео да је ово предавање једна веома озбиљна и корисна активност за превенцију безбједности у саобраћају.
- Знамо сви да су генерације трећих и четвртих разреда средње школе можда и најугроженије, јер тек полажу возачке испите и постају учесници у саобраћају. Нису довољно зрели и искусни и нажалост њихове несреће чак буду и трагичне. У нашем микро окружењу у посљедње вријеме је смањен број саобраћајних незгода, међутим, постоје још увијек изоловани случајеви гдје се дјеца повриједе, па и са смртним исходом. Ја се надам да ће ова предавања спасити бар један живот, а ако спасимо један живот, спасили смо цијели свијет – поручио је Боровчанин.
Ученици су након предавања имали могућност да испробају тзв. пијане наочаре, симулаторе утицаја алкохола, дроге и умора на организам човјека.
Предавање је организовано у оквиру превентивних активности „Млади као ризична категорија учесника у саобраћају“, коју у средњим школама у Републици Српској спроводи Ауто-мото савез Српске у сарадњи са Министарством саобраћаја и веза Републике Српске, Министарством унутрашњих послова Републике Српске и Агенцијом за безбједност саобраћаја Републике Српске.
Преузето са infocentar.ba